Favoriter

Rutnät Genrelista

Innehåll du favoritmarkerar kommer hamna här.

Håll dig uppdaterad!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.

Läs vårt senaste nyhetsbrev här.

Hej!

Vi vill informera om att sidan gör ett uppehåll under en tid framöver. Inga nya uppdateringar eller evenemang kommer att publiceras under tiden.

Mer information kommer längre fram. Tack för ditt besök!

El Sistema möter Emilia Hoving

6 min

Ungdomar från El Sistema Södertälje fick möjlighet att ställa frågor till dirigenten Emilia Hoving. De ville veta hur man blir dirigent. Samtalet ägde rum på mötestjänsten Zoom i samband med en inspelning av föreställningen Drillar och draköron.

Nyfikenheten var stor. Emilia Hoving svarade på frågor om dirigentens roll. Hon berättade hur det går till att dirigera, hur man blir dirigent, om det är svårt att hålla samman en orkester och om man blir rik.

Emilia Hoving är född 1994 och studerade dirigering vid Sibelius-Akademin i Helsingfors. Hon blev internationellt uppmärksammad 2019 när hon med kort varsel gjorde ett inhopp och framgångsrikt dirigerade Finska radions symfoniorkester.

 

  • Har du någon gång lyssnat på en orkester eller sett en dirigent arbeta? Vad tänkte du då?
  • Tror du att det är svårt att hålla ihop en hel orkester? Varför eller varför inte?
  • Skulle du vilja lära dig spela ett instrument eller prova att dirigera? Vilket instrument i så fall?
  • Emilia Hoving var bara 25 år när hon blev känd. Vad tycker du om att unga människor får chansen att leda och bestämma?
Dela