Favoriter

Rutnät Genrelista

Innehåll du favoritmarkerar kommer hamna här.

Håll dig uppdaterad!

Anmäl dig till vårt nyhetsbrev.

Läs vårt senaste nyhetsbrev här.

Hej!

Vi vill informera om att sidan gör ett uppehåll under en tid framöver. Inga nya uppdateringar eller evenemang kommer att publiceras under tiden.

Mer information kommer längre fram. Tack för ditt besök!

Orkesterns instrument: FLÖJTERNA

Ca 7 min om flöjterna. Se även de andra 14 instrumentfilmerna!

Möt Kungliga Filharmonikernas flöjtstämma! Filmen ingår i en serie filmer om hur instrumenten som används i en symfoniorkester fungerar och klingar. I varje film visar och berättar musiker ur Kungliga Filharmonikerna om sina instrument samt spelar ett eller flera musikstycken. När du har lyssnat och tittat på flöjterna – scrolla ner så hittar du en mängd andra instrumentfilmer!

 

Musiken som spelas är utdrag ur

Nötknäpparen Rörflöjtens dans av Pjotr Tjajkovskij, arr: Stephen Morland
La petite valse av Jo Heyne, arr: Stig Bengtson
Bolero av Maurice Ravel
Symfoni nr 4 sats 1 av Gustav Mahler


Kungliga Filharmonikernas instrumentfilmer är framtagna i samarbete med Konserthusets huvudsponsor SEB.

 

Har du spelat flöjt, eller skulle du vilja prova?

 

 

Hur skulle du beskriva flöjtens klang? Tycker du om den?

 

 

I filmen visar Kungliga Filharmonikernas flöjtister olika musikstilar som kan spelas på flöjt – vad gillar du för musik? Vad skulle du vilja höra spelas på flöjt?

Dela